toroslu kitaplığı

      

Dil Kitapları

Felsefe Kitapları

İnceleme Kitapları

Şiir Kitapları

İlköğretim Kitapları

Yaratıcı Okuma Dizisi

Üniversite Kitapları

Üç Nokta Dergisi Kitapları

Hobi-Spor Kitapları

Aile Sağlığı Kitapları

Yeni Hazırlanlar

Kitaplarımız

kitabınızı yayınlayalım

Kişisel Yayıncılık Desteği için lütfen bize yazınız.

İstanbul-Cağaloğlu

e-Posta:

admin@toroslu.com

Faks:

 (212) 527 52  97

 

Fiyat Listesi

 

Kitaplarımızı Satın Almak İçin:

 

     Yaşam Felsefem BUDO

      Şefik GÜLTEN -  Toroslu Kitaplığı

 

 

Arka Kapak Yazısı

Budo, bir savaş sanatıdır; savaş sanatları deyince insanların genel olarak içlerinde bir ürperme ve tedirginlik olmaktadır. Oysa ki, yaşamımızın her alanında korkular ve tehlike ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu korkularımızı ve endişelerimizi yenmek düşüncesi ile bu sanatları uygulamaktayız.

Savaş sanatları insanları kötü yoldan alıkoyan, bedeni ve zihni terbiye eden bir yaşam biçimidir. Bu sanatları gerektiği kadar uygulayanlar yaşamdaki tüm zorlukları kolayca aşabilirler; çünkü kendilerine saygılı ve güvenlidirler...

 

Başa dön

İçindekiler

·         Kitaba başlarken

·         Türkiye-Japonya ilişkileri

·         Savaş sanatı bir yaşam şeklidir

·         Shihan’a kulak verin

·         Savaşçı nedir?Kimlere Savaşçı denir?

·         Uzakdoğu sistemlerinde Savaş Sanatları ve Savaşçı kavramı

·         Savaş nedir?Ne ile ne amaçla ve neden savaşıyoruz?

·         Savaş sanatlarında hem eğitimci,hem Komutan olmak

·         Strateji

·         Savaş sanatında ruhsal mücadele

·         Savaş sanatında başarılı olmak

·         Alıştırma yapmak

·         Sabaku (Sabaki)

·         Dojo nedir?

·         Tatami nedir?

·         Hara nedir?

·         Meditasyon

·         Japon savaş sanatları

·         Kyokushin karate

·         Ashihara karate

·         Karate do

·         Shotokan karate

·         Aikido

·         Jiu Jitsu

·         Judo

·         Kendo

·         Kyudo

·         Ninjutsu

·         Tai Jutsu

·         Jutai Jutsu

·         Kobujutsu

·         Sumo

·         Japon savaş sanatları kurucuları

·         Japonca stillere ait terminoloji

·         Yotsu no rain

·         Kuşak Renklerinin dili

·         SAMURAI’LER

·         Japonya tarihi ve Samurai dönemleri

·         Samurai felsefesi

·         Bushido felsefesi

·         Ölüm ve Samurai

·         Sakura ve Samurai

·         Savaş alanında ölüm

·         Seppuku (Harakiri)

·         Samurai ordusu

·         Samurai’ların isimleri

·         Japon kılıçları

·         Japonca kültürü ve dili üzerine

 

Başa dön

   

Önsöz

Savaş Sanatları deyince insanların genel olarak içlerinde bir ürperme ve tedirginlik olmaktadır.Oysaki; hayatımızın her alanında korkularla ve tehlike ile karşı karşıya kalmaktayız.Bu korkularımızı ve endişelerimizi yenmek düşüncesi ile bu sanatları uygulamaktayız. Yaşamımın büyük bir bölümünü uğrunda feda ettiğim,bir yaşam felsefesi olarak sosyal yaşantıma intikal ettirdiğim “Savaş sanatları “ ve kültürü hakkındaki bilgi ve deneyimlerim’den elde ettiklerimi sizlerle paylaşmak için bu kitabı yazmış bulunmaktayım.Bu kitaptaki bilgilerin büyük bir eksiliği dolduracağına inanıyorum.

Eskiden bu sanatlara ilgi duyanların bir çoğu vurdu,kırdıyı seven,daha önce birisi tarafından dövülen ve daha sonra bu sanata ilgi duyan,yaşamı bu yolda arayan kişiler tarafından benimsenirdi. Oysa ki son 10 yıldır bu sanatlarda bilimsellik arayan,bu sanatları bir yaşam felsefesi olarak benimseyen, antrenmanlarda huzur bulan ve sağlık için uygulayan insanların varlığını gözlemlemekteyiz. Eskiden bir salonda örneğin ; bir marangoz ustasını görmeniz doğaldı. Ancak bir Avukat veya bir Doktorun olması insanları şaşırtıyordu. Zira bu sanatlara vahşet gözüyle bakıldığından dolayı, Üniversite mezunu kişilerin bu sanatı uygulaması gerçekten şaşırtıcı idi. Son zamanlarda kişiyi derin bir ruhsal dinginliğe, huzura,sağlığa kavuşturan, hatta; Psikolojik baskı ve saldırılara karşı kendisi ile mücadele etme gereği duyanların sanatı haline gelmiştir. Peki insanlar aradıklarını bulabiliyorlarmı? Aylarca, hatta yıllarca Savaş sanatını uygulayanlar neden sosyal faaliyetleri veya yaşamları içerisinde bazen saldırılarda çaresiz kalıyorlar?..                

Bunun cevabı çok basit ; çalıştığınız sistemden çok hocasının etkisi ile alakalıdır. Bir sanat dalı çok iyi olabilir. Ancak öğreten kişinin deneyim ve bilgileri yetersiz ise,o sanat dalının değil, hocanın yetersizliği söz konusudur.

Daha önce de vurgulamıştım; Tekme ve yumruk atmakta ustalaşmış insanlar bile dış alandaki saldırılarda yetersiz kalmakta ve  öğrettiklerinin dışında hareket ederek öğretisi ile ters düşmektedir.Bir hocanın yaşam tarzı ve kişiliği sanatına yansımaktadır. Sosyal yaşantısı içerisinde sakin olmayı beceremeyen,en ufak şeyde tartışan,sorunları büyüten,sürekli dövmek ve kavga kavramlarından bahseden bir hocanın hocalığından şüphe edilir. Yıllarca erdemlilik ve bilgelikten nasibini alamamış kişileri örnek aldık. Başı belli olmayan, dedikoduların bir hayli yüksek olduğu,salonların bir birlerine savaş açtıkları dönemleri yaşadık. Bizlere doğru yolu gösteren erdemli insanları inkar etmiyoruz. Zaten onlar olmasaydı, çoğumuz bunları bir yaşam biçimi olarak sürdürmeye devam edecektik. Ne yazık ki bu kötü alışkanlıklarını sürdürenler maalesef yine var. Sanatını siyasete alet edenler, kendi siyasi veya sosyal yaşantısı, menfaati için sporcularını kullananlar var. Menfaatlerine göre, yeri geldiğinde insancıl, yeri geldiğinde başka türlü davrananları gördük. İnsanların manevi ve din-i duygularını istismar edip, onları dili ile kandıran, paralarını alabilmek için bu sahte dostluğu sergileyenleri de gördük. İşte bu örnekler bizim doğru yolu bulmamıza neden olmuştur. Bir kişinin gerçek bir insan olması için henüz bir okul kurulmamıştır. İnsanlığın öğretildiği bir okul yok.İlkokul mezunu da olsanız, Yüksek tahsilli de olsanız neticede bu kavram okullarda öğretilmiyor. Sadece insan kimdir,neden meydana gelmiştir ve nasıl yaşar öğretileri ile sınırlıdır.İnsanlıktaki maksat doğruluk ve dürüstlük adınadır. Bizim için insan;başkaları için yaşamayı da bilen, başkalarının huzur ve refahı için kendisinden fedakarlıkta bulunabilen anlamındadır. Savaş sanatları ile iştigal edenlerin bu sınıftan olması bir kuraldır.          

Savaş sanatları insanları kötü yoldan alıkoyan,bedeni ve zihin’i terbiye eden bir yaşam biçimidir. Bu sanatları gerektiği kadar uygulayanlar hayattaki tüm zorlukları kolayca aşabilirler; çünkü kendilerine saygılı ve güvenlidirler. Mutlu, huzurlu, emniyetli ve sağlıklı bir yaşam dilerim. - ShihanŞefik Gülten

 

Başa dön

 

Teknik Bilgiler (Boyut, ISBN, Kağıt ve Cilt Türü)

Sayfa: 256

Boyut: 14x 23 cm2

ISBN: 975-92525-?-?

Kağıt: 80 gr. Lüks Kitap Kağıdı

Cilt: Amerikan Cilt

Başa dön

   

Önerilen Satış Fiyatı?

Kitabın Önerilen Satış Fiyatı 15  TL'dir.

Kitaplarımızı kitabevlerinden temin edebilirsiniz veya İnternet üzerinden satın alınabilirsiniz.

Başa dön

     Tel: +90-212-527 52 97          Faks: +90-212-527 52 96    e-Posta: admin@toroslu.com      Son Güncelleme:  03 Mart 2014, Pazartesi  
     Copyright © 2003-2012  [Toroslu Kitaplığı]. Tüm haklar saklıdır.